Перша речовина, яку назвали фактором зростання, була відкрита біологами Стенлі Коеном та Ритою Леві-Монтальчіні в 1952 році. Після пересадки додаткової кінцівки ембріону курчати вони виявили, що у ембріона з’являються додаткові нервові закінчення навколо трансплантата.

Потім вони пересадили тому ж нещасному ембріонові клітки пухлини миші, і чутливі нервові закінчення з’явилися вже і в пухлині! Екстракт, виділений із пухлини, і був названий фактором зростання: NGF (nervegrowthfactor) – фактор зростання нервової тканини. В 1959 році ще один фактор зростання нервів виділили із зміїної отрути, а в 1962-му відкрили перший фактор зростання епідермісу – його вдалося знайти в підщелепній залозі миші. Дослідники навіть отримали Нобелівську премію за свою знахідку, щоправда, тільки у 1986 році. На сьогоднішній день відкриті десятки різних факторів зростання і їх кількість продовжує збільшуватись. Біологи вважають, що фактори зростання поклали початок нової ери в клітинній біології і помітно змінили погляди на процеси, що протікають в організмі людини і тварин.

Якщо описати механізм дії факторів зростання максимально просто, то можна сказати, що вони регулюють зріст та поділ клітин, їх диференціацію (перетворення неспеціалізованих клітин в спеціалізовані), підтримують здоровий стан і функціонування всіх органів та тканин. 

Як з’ясувалося, будь-яка клітина організму виробляє ті або інші фактори зростання. Наприклад, клітини епідермісу (кератиноцити), клітини дерми (фібробласти) та пігментні клітини (меланоцити) секретують і реагують на різні фактори. Всі фактори зростання активізують біохімічні процеси, направлені на відновлення та регенерацію шкіри, збільшують об’єм синтезу волокон колагену та еластину, що сприяє відновленню пружності та щільності шкіри. 

Різні фактори взаємодіють між собою, будучи синергістами, тобто дружніми один одному. Посилення активності одного фактору стимулює активність іншого, і т.д., по черзі. Але жоден фактор ізольовано не може створити ефект справжнього омолодження шкіри – вони тільки активізують біохімічні реакції, й щоб ті могли повноцінно здійснитися, необхідні збережені резерви шкіри. Тому використання препаратів з факторами зростання не виключає застосування поживних, зволожуючих та інших засобів.

Будь-який косметичний засіб, в склад якого входять один або декілька факторів зростання, можна вважати космецевтичним, тобто не тільки таким, який покращує зовнішній вигляд шкіри, але й впливає на клітинну регенерацію у глибоких шарах шкіри.

Важлива особливість факторів зростання полягає в тому, що вони втручаються у процеси «внутрішнього старіння», поряд із «зовнішнім». За останні роки було проведено достатньо багато досліджень, які підтверджують, що косметичні засоби, до складу яких входять один чи декілька факторів зростання, кількість яких відповідає фізіологічним особливостям шкіри, можуть зменшувати прояви старіння, гальмувати і навіть частково відновлювати процеси зовнішнього та внутрішнього старіння. Вважається, що за допомогою факторів зростання можна змінити «запрограмовану тенденцію» клітин припиняти розмноження або ділення; зменшити втрати колагену шкіри (в нормі, кожен рік життя після 25 років ми втрачаємо близько одного проценту колагену); пригальмувати витончення дерми; зменшити ушкодження еластину. Зовнішнє старіння має на увазі зміни, які виникають у результаті впливу ультрафіолетового випромінювання, паління та ін.. Фактори зростання можуть відновлювати ушкоджені судини, зменшити сухість шкіри, звузити пори та вирівняти колір шкіри. 

До 25 років в нашій шкірі достатньо власних факторів зростання, але потім їх кількість та активність знижуються кожного року. Використання засобів з факторами зростання допомагає компенсувати віковий дефіцит.

В косметології використовується багато факторів зростання, найпопулярніший з яких, напевно, епідермальний фактор зростання (EGF).

Крім нього, ви можете зустріти на етикетці кремів для старіючої шкіри наступні інгредієнти:

 • Трансформуючий фактор зростання (TGF-b1, -b2, -b3);
 • Судинний фактор зростання (VEGF);
 • Гепатоцитарний фактор зростання (HGF);
 • Кератиноцитарний фактор зростання (KGF);
 • Фактор зростання фібробластів (bFGF);
 • Інсуліноподібний фактор зростання (IGF1);
 • Тромбоцитарний фактор зростання (PDGF-AA).

Трансформуючий фактор зростання посилює синтез нового колагену, кератиноцитарний прискорює поділ клітин епідермісу, інсуліноподібний та тромбоцитарний регулюють та прискорюють зріст та поділ клітин шкіри.

Гепатоцитарний та судинний фактори зростання стимулюють зріст нових судин в шкірі. Треба відмітити, що зріст нових судин може призвести до підвищення чутливості, тому препарати, в склад яких входять VEGF та HGF, краще не використовувати для чутливої, подразненої та ушкодженої шкіри. Однак, саме ці фактори зростання застосовують з успіхом при лікуванні облисіння та інших проблем, пов’язаних із волоссям.

Фактор зростання фібробластів використовується для стимуляції зросту вій: саме він входить в склад більшості відомих засобів, за допомогою яких можна швидко досягти густих вій.

Епідермальний фактор зростання має достатньо широкий спектр впливу: він стимулює зріст та поділ клітин, оновлення епідермісу. При використанні засобів, які містять EGF, спостерігається поступове посилення синтезу ДНК, РНК, гіалуронової кислоти, колагену,еластину. В результаті вони здатні швидко покращити зовнішній вигляд старіючої шкіри. Епідермальний фактор зростання навіть називають beautyfactor(«фактор краси»).

Всі фактори зростання мають невеликий розмір і достатньо низьку молекулярну вагу: наприклад, EGFмає атомну масу близько 6200 дальтон і складається з 53 амінокислот. Тобто він здатен достатньо легко проникати в шкіру, долаючи її захисний бар’єр. Для більш швидкої доставки факторів зростання в епідерміс можуть використовуватися і транспортні системи (наносоми, ліпосоми, мікроголки та ін.).

На етикетках фактори зростання, згідно INCI, позначаються так:

 • rh-Oligopeptide-1,
 • sh-Oligopeptide-2,
 • sh-Polypeptide-1,
 • rh-Polypeptide-3, 
 • sh-Polypeptide-9, 
 • sh-Polypeptide-10, 
 • sh-Polypeptide-11, 
 • sh-Polypeptide-19 та ін.

Інші назви:

 • EGF, 
 • FGF-7, 
 • KGF-1, 
 • heparin-binding growth factor 7 (HBGF-7), 
 • VEGF, FGF, 
 • IGF, 
 • TGF та ін.

Концентрація, що рекомендується: нижче одного проценту. 

В цілому, офіційну позицію щодо використання факторів зростання в косметології можна сформулювати так:

 • Застосовувати засоби з факторами зростання протягом короткого проміжку часу (наприклад, у вигляді активного курсу, що триває не більше чотирьох-шести тижнів), після чого робити перерви на декілька місяців.
 • Бажано не використовувати засоби з факторами зростання щодня ( скажімо, застосовувати один-два рази на тиждень тільки маски з факторами зростання, але не креми або концентрати для щоденного догляду).
 • В жодному разі не використовувати засоби з факторами зростання при підвищеному ризику розвитку онкологічних захворювань, людям, які перехворіли або хворіють онкологічними захворюваннями шкіри (меланома та ін..).
 • Не застосовувати засоби з факторами зростання в молодому віці, «для профілактики». Бажано використовувати такі косметичні препарати тільки коли з’являться ознаки старіння шкіри: зморшки, вікова сухість тощо.